Olivier Award Nominations
Olivier Award Nominations

The gender-switched revival of Company, and Broadway import Come From Away lead the way with nine nominations each for the 2019 Olivier Awards, which will be hosted by Jason Manford at The Royal Albert Hall on 7th April 2019.

Patsy Ferran, Rosalie Craig, Jonathan Bailey, Richard Fleeshman and Chris Walley, who all missed out on gongs at the WhatsOnStage Awards, find themselves nominated in the same categories at The Olivier Awards.

The Inheritance, Matthew Lopez’s seven hour epic, which transferred from The Young Vic to The West End has a total of eight nominations, while four of the National Theatre’s productions are nominated.

Edinburgh Fringe hit Six The Musical, which won Best Off West End Production at the WhatsOnStage Awards, is nominated for five Olivier Awards, including Best New Musical and a group nomination for the cast in the Best Actress in a Supporting Role in a Musical category.

The Olivier Awards 2019 Nominations in full are:

Best Actress

Gillian Anderson for All About Eve at Noël Coward Theatre
Eileen Atkins for The Height Of The Storm at Wyndham’s Theatre
Patsy Ferran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Sophie Okonedo for Antony And Cleopatra at National Theatre – Olivier
Katherine Parkinson for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Best Actor

Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell Beale for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton
Arinzé Kene for Misty at Trafalgar Studios 1
Ian McKellen for King Lear at Duke of York’s Theatre
Kyle Soller for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
David Suchet for The Price at Wyndham’s Theatre

Best Actress In A Supporting Role

Susan Brown for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
Monica Dolan for All About Eve at Noël Coward Theatre
Cecilia Noble for Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1
Vanessa Redgrave for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre

Best Actor In A Supporting Role

Keir Charles for Quiz at Noël Coward Theatre
Adam Gillen for Killer Joe at Trafalgar Studios 1
Adrian Lukis for The Price at Wyndham’s Theatre
Malcolm Sinclair for Pressure at Ambassadors Theatre
Chris Walley for The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre

Best Actress In A Musical

Sharon D Clarke for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Rosalie Craig for Company at Gielgud Theatre
Kelli O’Hara for The King And I at The London Palladium
Adrienne Warren for Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Best Actor In A Musical

Marc Antolin for Little Shop Of Horrors at Regent’s Park Open Air Theatre
Kobna Holdbrook-Smith for Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre
Zubin Varla for Fun Home at Young Vic
Ken Watanabe for The King And I at The London Palladium

Best Actress In A Supporting Role In A Musical

Patti LuPone, Company at the Gielgud Theatre
Ruthie Ann Miles, The King and I at the London Palladium
“The Queens” – Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O’Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel – for Six at Arts Theatre
Rachel Tucker, Come From Away at the Phoenix Theatre

Best Actor In A Supporting Role In A Musical

Jonathan Bailey, Company at the Gielgud Theatre
Clive Carter, Come From Away at the Phoenix Theatre
Richard Fleeshman, Company at the Gielgud Theatre
Robert Hands, Come From Away at the Phoenix Theatre

Outstanding Achievement In Music

Come From Away – Book, Music and Lyrics: David Hein and Irene Sankoff; Music Supervisor, Arrangements: Ian Eisendrath; Orchestrations: August Eriksmoen; Musical Director/UK Music Supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre
Fun Home – Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/Bookwriter: Lisa Kron at Young Vic
The Inheritance – Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre
A Monster Calls – Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower (The Bower Brothers) at The Old Vic
Six – Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre

Best Theatre Choreographer

Kelly Devine for Come From Away at Phoenix Theatre
Christopher Gattelli based on original choreography by Jerome Robbins for The King And I at The London Palladium
Carrie-Anne Ingrouille for Six at Arts Theatre
Liam Steel for Company at Gielgud Theatre

Best Entertainment And Family

A Monster Calls at The Old Vic
Snow White at The London Palladium
Songs For Nobodies at Ambassadors Theatre
The Wider Earth at Jerwood Gallery, Natural History Museum

Best Musical Revival

Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Company at Gielgud Theatre
The King And I at The London Palladium

Best Revival

King Lear at Duke of York’s Theatre
The Lieutenant Of Inishmore at Noël Coward Theatre
The Price at Wyndham’s Theatre
Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Best New Comedy

Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
Nine Night at National Theatre – Dorfman and Trafalgar Studios 1
Quiz at Noël Coward Theatre

Outstanding Achievement In Affiliate Theatre

Moe Bar-El for his performance in Every Day I Make Greatness Happen at Hampstead Theatre Downstairs
Flesh And Bone at Soho Theatre
Jonathan Hyde for his performance in Gently Down The Stream at Park Theatre
The Phlebotomist at Hampstead Theatre Downstairs
Athena Stevens for Schism at Park Theatre

Award For Best Lighting Design

Neil Austin for Company at Gielgud Theatre
Howell Binkley for Come From Away at Phoenix Theatre
Jon Clark for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Lee Curran for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre

Best Sound Design

Paul Arditti and Christopher Reid for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Mike Beer for A Monster Calls at The Old Vic
Carolyn Downing for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Gareth Owen for Come From Away at Phoenix Theatre
Nick Powell for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Best Costume Design

Fly Davis for Caroline, Or Change at Playhouse Theatre
Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre
Gabriella Slade for Six at Arts Theatre
Catherine Zuber for The King And I at The London Palladium

Award For Best Set Design

Bunny Christie for Company at Gielgud Theatre
Bob Crowley for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Es Devlin for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton
Anna Fleischle for Home, I’m Darling at National Theatre – Dorfman and Duke of York’s Theatre

Best New Opera Production

Katya Kabanova at Royal Opera House
Lessons In Love And Violence at Royal Opera House
The Turn Of The Screw at Regent’s Park Open Air Theatre

Outstanding Achievement In Opera

David Butt Philip and Roderick Williams for their performances in War Requiem at London Coliseum
The English National Opera chorus for Paul Bunyan at Wilton’s Music Hall
Andris Nelsons for his conducting of Lohengrin at Royal Opera House
The ensemble of Porgy And Bess at London Coliseum

Sir Peter Hall For Best Director

Christopher Ashley for Come From Away at Phoenix Theatre
Stephen Daldry for The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
Marianne Elliott for Company at Gielgud Theatre
Rebecca Frecknall for Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York’s Theatre
Sam Mendes for The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton

Best New Play

The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre
The Lehman Trilogy at National Theatre – Lyttelton
Misty at Trafalgar Studios 1
Sweat at Donmar Warehouse

Best New Musical

Come From Away at Phoenix Theatre
Fun Home at Young Vic
Six at Arts Theatre
Tina – The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre

Best New Dance Production

16 + A Room/Solo Echo/Bill by Ballet British Columbia at Sadler’s Wells
Blkdog by Botis Seva at Sadler’s Wells
Playlist (Track 1, 2) by William Forsythe for English National Ballet at Sadler’s Wells
The Unknown Soldier by Alastair Marriott for The Royal Ballet at Royal Opera House

Outstanding Achievement In Dance

Akram Khan for his performance in Xenos at Sadler’s Wells
John Macfarlane for his design of Swan Lake at Royal Opera House
Dimitris Papaioannou for his choreography of The Great Tamer at Sadler’s Wells

At Theatre Weekly we are dedicated to giving theatre a new audience. Our News, Reviews and Interviews are all written with the audience in mind, helping you decide what to see next. And when you have decided, our great ticket deals will help save you money too.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here